31.07.2021r.
Franciszkański Zakon Świeckich w dniach  23 i 24 lipca obchodził swoje 800-lecie istnienia u Jasnogórskiej Pani. Królowa Narodu, jak zawsze, w otwartych drzwiach swego serca przyjęła każdego pielgrzyma i obsypała duchowymi darami wszystkich tercjarzy. Franciszkańskie pozdrowienie Pokój i Dobro jak promyk Boży rozświetlało każdą twarz.
Mottem przewodnim pielgrzymki były słowa św. Jana Pawła II skierowane do naśladowców św. Franciszka „…służmy Panu z radością, bądźmy sługami Jego ludu…”

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się piątkowym Apelem w Kaplicy Cudownego Obrazu. Rozważania apelowe poprowadził o. Arkadiusz Czaja OFM, Asystent  Narodowy FZŚ. Następnie miało miejsce czuwanie przed tronem Czarnej Madonny, a o północy została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył 
i homilię wygłosił ks. Marcin Sobiech,  Asystent Regionalny regionu białostockiego.

Sobotni poranek przywitaliśmy wspólną modlitwą Różańcową, rozważając tajemnice bolesne. Uroczysta Msza św. poprzedzona  śpiewem pieśni maryjnych, rozpoczęła się na jasnogórskim szczycie o godz. 11.00 pod przewodnictwem o. Alojzego Pańczaka, który obchodzi w tym roku 40 lecie święceń kapłańskich. Słowo  do zgromadzonych wygłosił o. Zdzisław Gogola OFMConv, w którym nawoływał do stawiania czoła złu dzisiejszego świata. Stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, chociaż ten wizerunek jest zniekształcony poprzez grzech, my tercjarze jesteśmy powołani do obrony podeptanego prawa moralnego i Dekalogu poprzez ewangelizację i świadectwo własnego życia. Do chronienia prawdy i przeciwstawiania się złu oraz do walki o każde ludzkie życie, także to nienarodzone. 
Na koniec uroczystości odbyła się  Drogę Krzyżową  na Jasnogórskich Wałach, a po niej  Boże błogosławieństwo.

Krystyna Pulczyńska-Mądry