ŚMIERĆ CHRZEŚCIJANINA I POGRZEB KATOLICKI


Fakt pogrzebu katolickiego należy zgłosić w kancelarii parafialnej, po uprzednim załatwieniu formalności w USC i na cmentarzu. Należy przynieść ze sobą:

1. Odpis aktu zgonu z USC
2. Zaświadczenie, że zmarły przyjął przed śmiercią sakramenty święte
3. Informację z zakładu pogrzebowego.
4. 
Jeżeli zmarły mieszkał poza terenem naszej parafii, należy przedstawić pisemną zgodę na pogrzeb z parafii zamieszkania zmarłego.

 


 

W dniu pogrzebu gromadzą się krewni i przyjaciele zmarłego na Eucharystii sprawowanej o zbawienie i darowanie wszelkich win i grzechów. Msza św. pogrzebowa w naszym kościele odbywa się w dniu pogrzebu o godz. 8.30.  Wyrazem naszej miłości i konkretnej pomocy zmarłym jest spowiedź i przyjęcie Komunii św. w intencji zmarłego, modlitwa, zamówienie  Mszy św. w jego intencji.

Towarzyszą mu również na miejsce wiecznego spoczynku. Modlitwy i pieśni pogrzebowe wyrażają, mimo smutku po utracie ukochanej osoby, nadzieję na wieczne życie. Chrześcijanie mogą w smutku mieć nadzieję, ponieważ są przekonani, że zmarli przebywają u Boga, i ponieważ wierzą w ich zmartwychwstanie.


Dzień Zaduszny (Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych): W tym dniu (2 listopada) Kościół w szczególny sposób kieruje swe myśli ku zmarłym. We mszy świętej, modlitwach i odwiedzając cmentarze wierzący okazują swój związek z tymi, którzy już odeszli do Boga.


Uroczystość pogrzebowa: Z wiarą w zmartwychwstanie grzebie Kościół ludzkie ciało. Na cmentarzu, zwanym również Bożą rolą, składa się je do ziemi, „jak siewne ziarno”. Podczas pogrzebu kapłan lub diakon wymawia nad otwartym grobem obietnicę zmartwychwstania, cytując stówa Jezusa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25).


Kremacja: Spalenie zwłok i pogrzebanie prochów w urnie. Do niedawna (1964) nie wolno było katolikom pozwolić na spalenie ciała ludzkiego. Uchodziło to za znak niewiary i zaprzeczenie zmartwychwstania. Obecnie Kościół pozwala na tę formę pogrzebu, o ile nie jest to wyrazem wyrazem niewiary.


Modlitwa za zmarłych: „Modlitwa za żywych i zmarłych” jest jednym z siedmiu uczynków miłosierdzia co do duszy, U Boga czas - pojmowany jako coś co ogranicza - nie istnieje. Ale ludzie, istniejący w czasie, mają zadanie wstawiać się u Boga za innymi. To, co ktoś w swym życiu czyni dla innych, jest u Boga zawsze teraźniejszością. Dlatego słuszna jest modlitwa za ludzi, którzy już dawno zmarli.